Petrol-İş ile Brezilya Kimya İşçileri Sendikası işbirliğine gidiyor


 

Brezilya ABC(Santo Andre, Sao Bernardo do Campo ve Sao Caetano do Sul kentlerinden oluşan Brezilya'nın gelişmiş sanayi bölgesi) Kimya İşçileri Sendikası'dan bir delegasyon 26 Ekim Salı günü Petrol-İş Sendikası'nı ziyaret etti.

 

Petrol-İş Sendikası Genel Merkezi'nde yapılan görüşmeye Petrol-İş Sendikası Merkez Yönetimi ve uzmanları ile Brezilya Kimya Sendikası Merkez Yönetici ve uzmanları katıldı. Toplantıda iki ülke arasında çalışma ilişkileri, sendikal mücadele ve sosyal haklar çerçevesindeki benzerlikler ve farklılıklar vurgulandı.

 

Toplantıda küresel kapitalizme karşı mücadelede başarının ancak işçi sınıfının küresel düzeyde mücadelesi ve işbirliğinin sağlanması ile gerçekleşeceğinin altı çizildi.

 

Bu bağlamda iki sendika arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi konusunda bir “Teknik İşbirliği Projesi” protokolü imzalanmasına karar verildi. Uygulanacak projeye özellikle Eğitim Servisi, Örgütlenme Servisi, Araştırma Servisi'nin yanı sıra katkısı olabilecek diğer servisler de katılacak. Dış İlişkiler Servisi ise projeye lojistik destek sunacak.

 

Protokol 27-28 Ekim 2010 tarihinde İstanbul Ataköy'de yapılan ICEM Dünya Kimya Konferansı sırasında imzalandı.

 

Bu protokol yaklaşık 25 yıldır yükselen bir işçi mücadelesine sahip olan ve 3. dönemdir işçi önderlerini Devlet Başkanı seçen Brezilya işçilerini Türkiye petrol, kimya ve lastik sektöründe çalışan işçilerle buluşturacak.

 

Protokole buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.