448 GÜN SÜREN GREV DAVUL ZURNA EŞLİĞİNDE BİTİRİLDİ

 

Novamed'de coşkulu işbaşı...

 

2 Ocak tarihinde saat 08.15'te Antalya Örgütlenme Bürosu önünde toplanan Novamed grevci işçileri, Mersin Şube Başkanımız Adil Alaybeyoğlu, İdari Sekreter Mehmet Çelik, Mali Sekreter Servet Ayna, Antalya Yol -İş Şube Başkanı Mehmet Ustali ve sendikaların katılımı ile davul zurnalar eşliğinde halaylarla iş yerine uğurlandılar.

 

Yaklaşık 1 saat halaylar çekildi, konuşmalar yapıldı. Grevde geçen 448 günün ardından patrona geri adım attıran ve toplu iş sözleşmesi imzalatan Novamed işçileri, 2 Ocak'ta işbaşı yaptı. Sabah saatlerinde Petrol-İş Antalya Örgütlenme Bürosu'nda bir araya gelen işçiler, kendilerine göre uyarladıkları birçok marşı ve şarkıyı hep bir ağızdan söylediler, halaylar çektiler.

 

Davul zurna eşliğinde halay çekerek çıktıkları grevi yine davul zurna eşliğinde bitiriyor olmanın kendileri için çok anlamlı olduğunu dile getiren Novamedli kadınlar;  "Greve çıkarken bize 'Siz başaramazsınız, sadece maceraya atılıyorsunuz, dayanamazsınız' diyenlere cevabımızdır bugün. Evet bugün 2 Ocak ama Serbest Bölge'de yeni yıl asıl şimdi başlıyor" diyerek, grevlerinin tarihi önemini bir kez daha vurguladılar.

 

Gittikleri yere özgürlük götürüyorlar

 

Burada üyelerimize seslenen Petrol-İş Mersin Şube Başkanı Adil Alaybeyoğlu, 26 Eylül'de coşku, inanç ve kararlılıkla çıktıkları grevi zaferle taçlandıran 81 Novamed işçisini kutladı ve "Çocuklarımıza bırakacağımız onurlu bir geçmiş ve gelecek var. Bütün grevci arkadaşlarımı sevgiyle selamlıyor, hepsini alnından öpüyorum" dedi. Greve çıkan Novamed işçilerini 'güvercin' olarak niteleyen Alaybeyoğlu şunları söyledi: "81 güvercinimiz bugün işbaşı yapıyor. Ama biz onları yeniden esarete, haksızlıklara göndermiyoruz. Aksine onlar gittikleri yere özgürlüğü, barışı, örgütlülüğü, insan haklarını, mücadeleyi ve dayanışmayı götürüyorlar. Yaktıkları bu meşaleyi önce Antalya Serbest Bölge'ye, oradan binlerce örgütsüz işçi ve işyerlerine, sonra da dünyanın dört bir ucuna taşıyacaklar."

 

Petrol-İş Sendikası'nın diğer serbest bölgelerde de örgütleneceği mesajını veren Alaybeyoğlu, 26 Eylül 2006'nın ilk grev nöbetini tutan grev gözcüleri Şengül Aygün ve Fatma Çandar'a birer hediye sundu.