Yıllar sonra Düzce'de 1 Mayıs mitingle kutlandı


 

Düzce'de yıllar sonra 1 Mayıs mitingle kutlandı. Türk-İş, DİSK, KESK ve Birleşik Kamu-İş'e bağlı sendikaların katılımları ile başlayan yürüyüş sonunda Anıt park meydanına gelen emekçiler konuşmaların ardından halaylarla 1 MAYIS EMEK VE DAYANIŞMA BAYRAMINI kutladılar.

Türk-İş'e bağlı BASIN-İŞ, BELEDİYE-İŞ, DERİ-İŞ ve PETROL-İŞ üyelerinin katıldığı mitingde Türk-İş adına 1 Mayıs konuşması, Sendikamızın Düzce Örgütlenme Büro Görevlisi Ünal AKBULUT tarafından yapıldı. Akbulut yaptığı konuşmada şunları söyledi:


 

Emek, Barış ve Özgürlük şarkıları ile emeğin ve mücadelenin sesini meydanlara taşıyan cennet ülkemin cennet diyarı Düzce'min, memleketimin güzel insanları,

 

İşçiler, emekçiler,

 

1 Mayıs sevdanıza, 1 Mayıs şarkılarınıza, bilincinize ve gayretinize SELAM OLSUN

 

Ülkemin her şehrinin alanlarında, meydanlarında 1 Mayıs kervanlarına omuz veren, ses veren, soluk veren İşçilere, Emekçilere SELAM OLSUN

 

Bugün 1 Mayıs,

Bugün lütfedilmiş bir tatil günü olmanın çok ötesinde ödenmiş bedellerin,verilmiş mücadelelerin ardından emekçilerin, işçilerin analarının ak sütü gibi hak ettikleri “Emeğin ve dayanışmanın bayramıdır”

 

Türkiye'nin tüm alanlarında şu anda sizlerle aynı sesi paylaşan, aynı şarkılarla 1 Mayıs'ı kutlayan TÜRK-İŞ adına mücadelesini ve sevincini paylaştığımız emek ve dayanışma bayramımızı kutluyor ve bu bayramın ülkemiz emekçilerine, yarınlarımıza, çocuklarımıza daha adil, daha yaşanılası, sömürüden uzak bir Türkiye getireceği inancını bir kez daha hep birlikte haykırıyoruz.
 

YAŞASIN EMEĞİN VE DAYANIŞMANIN MÜCADELESİ..

YAŞASIN 1 MAYIS
 

Bizler, her 1 Mayıs'ta olduğu gibi bundan sonra da teslim olmayı değil, mücadele etmeyi karamsarlığı değil, umudu seçtiğimizi, kriz fırsatçılığı yapıp emekçileri can evinden vuranlara karşı birarada olmayı, birleşmeyi hedeflediğimizi, herkesin eşitliğe, herkesin özgürlüğe, her insanın mutluluğa hakkı olduğunu, bu çaba ve gayreti yüreğimizde hissettiğimizi haykırmak için alanlardayız.


Artık acı çekmek değil, kazandığımızla insanca yaşamak istiyoruz. Gelecek kaygısından uzak, memleketimiz için helal alın teri dökmek istiyoruz.

bu ülkenin çocukları okusunlar, sağlıklı olsunlar istiyoruz. Çok şey değil, iş ,aş istiyoruz. Ekmek teknelerimiz kapanmasın, çalışmak istiyoruz.

Birlik ve beraberlik sevdası ile ekmek için, özgürlük için, barış için, çalışanların ve halkın taleplerini daha yüksek sesle haykırmak için meydanlardayız.

 

Sesimiz ; eşit, özgürlükçü ve gelirin hakça bölüşüldüğü bir Türkiye için yükseliyor. Ülkemiz küresel sermayenin karanlığında her gün daha fazla işsizliğe, yoksulluğa ve güvensizliğe sürükleniyorsa,

 

Ülkemizin tüm kaynakları yağma edilip, Özelleştirmelerle iş yerleri kapatılıyor ve peşkeş çekiliyorsa

Emekçiler Örgütlenme haklarını kullandıklarında işten atılıyorlarsa

Eğitim, sağlık ve sosyal güvenlik hizmetleri Devleti küçültme senaryoları ile tasfiye edilip paralı hale getiriliyorsa

Emekçilerin ve halkın ihtiyaçları dikkate alınmıyor, giderek artan borçlarla tarım can çekişiyor, esnaf kan ağlıyor, emekliler çile çekiyor, işsizlik günden güne büyüyorsa seyirci kalmayacağımızı HAYKIRMAK ve “VAN MİNUT “ demek için alanlardayız.

 

Biliyoruz ki, kayıt dışı istihdam kayıt dışı ekonomiyi büyüterek vergi kaçakçılığından gelir dağılımı bozukluğuna kadar ne varsa olumsuz etkiliyor.

Her gün büyüyen ekonomik tahribatla birlikte özgürlükçü, çoğulcu, bağımsız, demokratik ve barış içinde yaşamak talebi tüm yakıcılığı ile sürüyor.

 

Bu devranı yalnız biz değiştirebiliriz. Bizler, bir arada oldukça, taleplerimizin haklılığına inandıkça dertlerimize sahip çıktıkça çözüm asla hayal değil.

Dünyada insanın insanı sömürmesini, sadece “kar” amacının dünyayı yönetmesini içine sindirmeyen tek bir bile insan kalmışsa 1 Mayıs ,1 Mayıs’ın direniş ruhu, daha adil bir dünya özlemi ölmemiş demektir.

 

Eşitlik, özgürlük ve hakça bir gelir dağılımı yani, başka bir dünya mümkün diyorsak gün bugün, HER GÜN 1 MAYIS OLMALI

 

Geçen yıl 1Mayıs'tan bugüne başladıkları direnişi sıcağa, yağmura, kara, rüzgara rağmen yılmadan, bıkmadan sürdüren, daha iki gün önce direnişlerinin birinci yılını kutlayan DESA direnişçileri de aramızda. Onları unuttuk, kimi zaman ihmal ettik ama onlar bize teslim olmamanın,  direnmenin ne demek olduğunu yeniden hatırlattılar. Onlara vefa borcumuz var, onları ve mücadelelerini sahiplendiğimizi hep birlikte bir kez daha haykıralım.

 

Birlik, mücadele ve dayanışma gününün dünyaya ve ülkemize umutlar getirmesi dileği ile emekçilere selam olsun.