SENDİKAMIZ ÜYESİ TPAO İŞÇİLERİ TPAO YÖNETİMİ, KAMU-İŞ VE HÜKÜMETİ UYARDI:

 

TPAO işyerlerini terk etmeme eylemi başarıyla uygulandı

 

 17.08.2009

 

Kamu toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine sendikamız üyesi TPAO işçilerinin Ankara, Adıyaman, Batman ve Trakya TPAO işyerlerinde 17 Ağustos'ta başlattıkları işyerlerini terk etmeme eylemi başarıyla gerçekleştirildi. Ankara, Batman, Trakya ve Adıyaman’da bulunan işyerlerinde gerçekleştirilen eylemlere üyelerimiz tam katılım gösterdi.

 

Ankara TPAO işçileri

17 Ağustos sabahı Ankara'da  TPAO Genel Müdürlüğü önünde servislerinden inen üyelerimiz, “Direne direne kazanacağız”,”Yaşasın iş, ekmek, özgürlük mücadelemiz” sloganları atarak Genel müdürlük girişine kadar geldiler.  TPAO Genel Müdürlüğü bahçesinde toplanan üyelerimiz halaylar çekip “Direnen işçi asla yenilmez”, “İş ekmek yoksa barış da yok” sloganlarını attılar. Burada  üyelerimize ve kamuoyuna seslenen Ankara Şube Başkanımız Mustafa Özgen, işyerini terk etmeme eyleminin bir uyarı niteliğinde olduğunu belirterek taleplerin kabul edilmemesi halinde daha etkili eylemler yapılacağını bildirdi. Özgen, işyerindeki ücret dengesizliğini TPAO yöneticilerinin de kabul ettiğini ancak sorunun muhatabının Kamu-İş olduğunu belirttiklerini ifade ederek işveren sendikasının da topu Hükümete attığını bildirdi. Özgen şunları söyledi:

 

“İşveren ile sendikamız arasında uzlaşma olmazsa toplu iş sözleşmesi Yüksek Hakem Kurulu'nda bağıtlanacak. Ancak YHK'da bizim bir irademiz, talebimiz yok. Biz YHK'da bağıtlanacak bir  sözleşmeye izin vermeyeceğiz. Eğer hükümet bu işyerimizin grev yasağı kapsamında olmasına güvenerek sorunu bir şekilde YHK aracılığı ile kendi istediği biçimde çözeceği umudunu taşıyorsa şimdiden uyarıyoruz. İş bırakma meşru ve yasal hakkımızdır.”

 

Özgen, eylemin tüm siyasi parti, meslek odası ve demokratik kitle örgütlerine duyurulmasına karşın verilen desteğin yeterli olmadığını söyledi. Ankara'da TPAO Genel Müdürlüğü'ndeki eyleme EMEP Ankara İl Başkanı Selma Gürkan da katılarak üyelerimize destek verdi. TPAO Gölbaşı’nda çalışan üyelerimiz de, sismik arama işleri yapan iki birimleri olduğunu ve bu işyerlerinde diğer sorunların yanında barınma sorunu yaşadıklarını ve taleplerinden birinin de barınma sorununun çözülmesi olduğunu söylediler. Üyelerimiz talepleri kabul edilene kadar mücadelede kararlı olduklarını ifade ettiler.
Açıklamanın ardından üyelerimiz iş başı yaptılar, mesai bitiminden sonra da işyerini terketmediler.

 

 

 

Adıyaman TPAO işçileri

Adıyaman TPAO’da çalışan üyelerimiz de işyerlerini terk etmeyerek Bölge Müdürlüğü bahçesinde sabahladılar. Ana giriş kapısında toplanan TPAO işçileri, davul zurna eşliğinde halaylar çektiler. Burada bir açıklama yapan Adıyaman Şube Başkanımız  Zeynal Eroğlu şunları söyledi:

 

“Eğer hükümet, işyerlerimizin grev yasağı kapsamında olmasına güvenerek sorunu bir şekilde Yüksek Hakem Kurulu aracılığıyla kendi istediği biçimde halledeceği umudunu taşıyorsa, şimdiden uyarıyoruz. İşçilerin üretimden gelen güçlerini kullanmayacaklarını sananlar yanıldıklarını anlayacaklardır.” Daha önce işten çıkarılan ve işe alınmayan ve 27 Temmuz’dan itibaren çadırda direnişte olan 20 TPAO işçisi de TPAO önüne gelerek üyelerimize destek verdi. Şube Başkanımız Eroğlu da 20 TPAO işçisinin direnişini  tüm üyelerin sahiplenmesi gerektiğini belirterek direnişteki işçiler işe geri alınana kadar yanlarında olacaklarını bildirdi.

 

 

 

 

 

 

Trakya TPAO işçileri

Lüleburgaz’da yapılan TPAO işyerlerini terketmeme eylemine  de  Eczacıbaşı- Zentiva Sağlık Ürünleri Fabrikası işçileri, KESK’e bağlı sendikalar, EMEP ve ÖDP destek verdi. Trakya Şube Başkanımız  Turgut Düşova yaptığı konuşmada şunları söyledi:

 

 “Türk-İş’in imzaladığı çerçeve sözleşmeden sonra, biz de TPAO işvereniyle masaya oturarak, taleplerimizi bildirdik. TPAO, ilk yüz şirketin içinde, ancak işçileri açlık sınırında çalıştırıyor. İşverenin taleplerimizi dikkate alarak, toplu sözleşmeyi imzalamasını istiyoruz. Eylemimiz bugün başladı. Ne zaman biteceği belli değildir. Kazanıncaya kadar buradayız. Gerekirse grev de yaparız.”

 

 

 

Batman TPAO işçileri
Batman TPAO'da çalışan üyelerimiz de  işyerini terk etmeme eylemini başarıyla hayata geçirdiler. Batman Şube Başkanımız Mustafa Tekik eylemle ilgili olarak yaptığı açıklamada şöyle konuştu:

 

“TPAO'da ücret dengesizliğinin giderilmesi talebimiz dikkate alınmadı. Bizim taleplerimiz makul ve anlaşılır bir şekilde karşılanmadığı sürece eylemleri sürdüreceğiz. Gerekirse vanaları da kapatacağız, şalteri de indireceğiz.” 
 

TPAO işvereni ve Kamu-İş ile bir uzlaşma olmaması halinde TPAO eylemleri devam edecek.