CUMHURİYET’İN KURUMLARINA TAHAMMÜLÜ OLMAYANLAR

TÜRKİYE’Yİ KAOSA SÜRÜKLÜYOR

 

Danıştay üyelerine yapılan saldırıyı nefretle, şiddetle kınıyoruz

 17.05.2006

 

Cumhuriyetimizin en önemli kurumlarından, yüksek yargı organı Danıştay üyelerine bu sabah saatlerinde duruşma esnasında iken silahlı saldırıda bulunulmuş, 2 Daire Başkanı Mustafa Birden ile üye  Mustafa Yücel Özbilgin ağır olmak üzere Danıştay 2. Dairesi’nin 5 üyesi yaralanmıştır. Bu  insanlık dışı saldırıyı nefretle kınarken, Danıştay üyelerine geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor ve acil şifalar diliyoruz. Temennimiz ağır yaralı Danıştay üyelerinin ölüm tehlikelerini atlatmaları ve bir an önce sağlıklarına kavuşmalarıdır.

 

Danıştay 2. Dairesi, YÖK kararları, türban, öğretmen seçimi gibi önemli konularda kararlar almış ve bu aldığı kararları nedeniyle de başta Başbakan Recep Tayip Erdoğan ve diğer yetkililer tarafından eleştirilmişti.  Bazı basın-yayın organları ise 2. Daire’nin üyelerinin fotoğraflarını yayımlayarak, bu kararları eleştiri, değerlendirme sınırları da aşmıştı.

 

Danıştay Başkanı Sumru Çörtoğlu, 10 Mayıs’ta Danıştay’ın 138. kuruluş yılı töreninde yaptığı konuşmada yetkilileri uyarmış, kimi kararlara karşı duyulan memnuniyetsizliğin, eleştiri ve yorum sınırlarını aştığını belirtmişti. Çörtoğlu, bu kararlara katılan yargı mensuplarının, kişisel bilgi ve fotoğraflarına gazete sayfalarında yer verilmek suretiyle ''yıpratma, hatta hedef gösterme'' girişimine dönüştürüldüğünü ifade ederek, eleştiri ve değerlendirmelerde dikkatli olunması, belli sonuçları elde etmek için yargıyı yönlendirmeye yönelik ve gerçekle bağdaşmayan haber, eleştiri ve yorumlardan kaçınılması ve yargıya sahip çıkılarak onun yüceltilmesinin herkesin ortak görevi olması gerektiğini belirtmişti. Bu uyarıların ne kadar önemli olduğunu bugünkü saldırı ortaya koymuştur.

 

Geçtiğimiz günlerde Cumhuriyet Gazetesi’ne yapılan bombalı saldırıların ardından bugün de Danıştay üyelerine yapılan silahlı saldırı  endişelerimizi artırıyor. Bu saldırıların kişisel değil organize olduğuna ilişkin ihtimaller endişemizi daha da arttırmaktadır. Cumhuriyet’e, Cumhuriyet’in kurumlarına tahammülü olmayanların özlemleri kursaklarında kalacaktır. Hiç kimse, hiçbir güç çağdaş, demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’ni kaosa sürükleyemez.

 

Bu çirkin terör eylemini bir kez daha nefret ve şiddetle kınarken, yaralı yargıçlarımıza geçmiş olsun diyor ve acil şifalar diliyoruz.

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

PETROL-İŞ SENDİKASI

MERKEZ YÖNETİM KURULU