26.09.2006

 

6 AYDIR SÜREN TİS GÖRÜŞMELERİNDE UZLAŞMA SAĞLANAMADI

 

 Novamed işçileri grevde…

 

Sendikamızın Mersin Şubesinde örgütlü, Antalya Serbest Bölgesi’nde faaliyet gösteren yabancı sermayeli Novamed GmbH firması işçileri bugün saat 10.00’dan itibaren greve çıktı.

 

Sendikamızın iki yıl önce örgütlenme çalışmalarına başladığı ve örgütlendiği bu işyerinde, işveren temsilcilerinin uzlaşmaz tutumu nedeniyle toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde 6 aydır anlaşma sağlanamadı. Novamed’de toplam 300 işçi çalışıyor.

 

Genel Merkezi Almanya’da olan, çok uluslu tıbbi cihaz üreticisi  Fresenius Medikal Care’a (FMC) bağlı olarak Antalya’da faaliyet gösteren Novamed işyerinde, 19 Nisan 2006 tarihinde başlayan toplu iş sözleşmesi sürecinde, sendikamızın gösterdiği tüm iyi niyetli çabalara karşın işverenin uzlaşmaz tutumu sürdü. Sendikamız, TİS görüşmelerinin her oturumunda esnek davranmasına rağmen, Novamed temsilcileri inatçı tavırlarını sürdürdüler. Firma yönetimi bir yandan da bu süreçte Petrol-İş üyelerini sendikadan istifaya zorlayarak işçilere baskı uyguladı, işçilerin sendikada örgütlenmelerini engellemeye çalıştı. Novamed işvereninin sendikalaşmaya karşı ısrarlı tavır ve tutumu nedeniyle anlaşma olanağı bulunamaması üzerine uyuşmazlık başvurusunda bulunulmuş ve 11 Ağustos 2006 tarihinde grev kararı alınmıştı. Takip eden süreçte de herhangi bir anlaşma zemini bulunamadığından 26 Eylül 2006 tarihi itibariyle grev uygulama kararı alınmıştı.