Emekçiler,  NATO’yu Türkiye’de  istemiyor

Petrol-İş NATO zirvesini  alanlarda protesto edecek

 

Petrol-İş üyesi işçiler, 28-29 Haziran tarihleri arasında İstanbul’da yapılacak NATO zirvesini alanlarda protesto edecek. ABD Başkanı Bush, İngiltere Başbakanı Blair başta olmak üzere Türkiye’ye gelecek olan çeşitli ülkelerin devlet başkanları ve NATO yöneticilerini Türkiye’de görmek istemeyen emekçiler, NATO’nun barışa değil, Türkiye’nin komşularının işgaline hizmet etmesi nedeniyle, alanlarda bu örgüte karşı tepkilerini haykıracaklar.

 

İstanbul’da yapılacak zirvede, yeni üyelerle genişleyen NATO’nun bu yüzyıldaki rolünün ve ABD gibi büyük devletlerin dünyaya egemen olma planlarının ele alınacağını söyleyen Petrol-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın, “NATO zirvesine katılacaklar bu toplantılarda özellikle Ortadoğu’da askeri bir düzenin nasıl kurulacağını gündeme getirecekler, ülkelerin enerji kaynaklarına nasıl el koyabileceklerini tartışacaklar. Petrol-İş üyeleri NATO’yu ülkemizde istemiyor, savaşçı ve saldırgan bir örgütün ülkemizde toplanmasına itiraz ediyorlar” dedi.

 

Afganistan ve Irak’ı işgal eden ABD’nin,  yayılmacı emellerini NATO şemsiyesi altında yürütmesine dur denilmesi gerektiğini bildiren Öztaşkın, “Mehmetçiğin kardeşlerine karşı cepheye sürülmesine izin vermeyelim. Emekçi çocuklarının başlarına çuval geçirilmesine sessiz kalmayalım. Bizim oylarımızla yönetime gelen AKP iktidarından işgale değil, direnişe destek olmasını isteyelim” açıklamasında bulundu.

 

Ortadoğu’da işgal son bulmalı

 

Bugün Afganistan’da, Irak’ta, Filistin’de kanın gövdeyi götürdüğünü, ulusötesi şirketlerin bu ülkeleri parsellediğini, işgal edilen ülkelerde, tüm zenginliklerin, doğal ve tarihi eserlerin çalınıp  işgalci ülkelere götürüldüğünü vurgulayan Öztaşkın açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Petrol-İş üyeleri geçen yıl Irak’ın işgalinin özünde bir özelleştirme harekatı olduğunu kitlelere anlatmıştı. Bugün sendikamızın söylediği her şey bir bir doğrulanıyor. Ülkemize, ülkemizin emekçilerine biçilen rolü reddedelim. Kardeşlerimize ve komşularımıza karşı büyük devletlerin taşeronu olmayı kabul etmeyelim. Petrol-İş Sendikası olarak NATO zirvesini protesto etmek için barışseverlerle birlikte alanlarda olacağız. Bizler Ortadoğu’da işgalin bir an önce son bulmasını istiyoruz.  Afganistan’ın, Irak’ın, Filistin’in işgaline son demek, kendi ülkemizin bağımsızlığını savunmaktır. Bu bilinçle, tüm halkımızı alanlara davet ediyoruz.”

 

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

                                                   Merkez Yönetim Kurulu adına

                                                        Mustafa ÖZTAŞKIN

                                                            Genel Başkan