PETKİM İŞÇİLERİ TAKİP EDİYOR!

 07.07.2003

 

1 Temmuz 2003’te söylemiştik : ”Petkim’in Uzanlara satışını onaylamak,  siyasi bir karardır;mantıklı hiçbir gerekçesi olamaz.” Gelişmeler bizi haklı çıkarmaya devam ediyor. Bugün bu ve benzerlerinin hiçbir ihaleye bile sokulmaması gerektiği çok daha iyi görülüyor!

 

Bütün  bu gelişmelerden sonra Hükümetin yapması gereken  bu ihaleyi derhal iptal etmektir!

 

Yaşadığımız birkaç aylık süre, bütün Ülke Kamuoyuna , özelleştirme politikalarının ne kadar tartışılmaya  muhtaç olduğunu  göstermeye yetmiştir. Bazıları bunu engellemeye çalışsa da, KARARLIYIZ, HALKIMIZ ÖZELLEŞTİRMELERİ TARTIŞACAK VE REDDEDECEK! KAÇ PARAYA VE KİME DEĞİL, NEDEN SATTIĞINIZI AÇIKLAYIN!

 

Petkim’ de çalışan bizler,  tüm gelişmeleri yakından izliyoruz ve huzur içinde çalışabilmek  için gayret gösteriyoruz. Bizim huzursuzluğumuzun, başta sanayiciler olmak üzere tüm üretim alanlarını olumsuz yönde etkilediğinin farkındayız. Ancak bu koşullar altında kimse bizden farklı bir şey beklemesin. Sesimize kulak verilirse  sorun daha kolay çözülebilir. Bazı çevreler dün kavrayamamışsa da bugün biraz daha fark etmeye başladılar, özelleştirmelerin hangi tahribatlara yol açabileceğini.

 

Düşünebiliyor musunuz  değerli sanayicilerimiz, UZAN GİBİ BİRİNİN PETROKİMYA TEKELİNE SAHİP OLDUĞUNU!

 

Şimdi herkes merak içinde : Acaba  UZAN’lar para bulabilecek mi,şartları yerine getirebilecek mi , diye.

 

Oysa biz işin o tarafını düşünmüyoruz bile! Çünkü kararlıyız; BUNCA REZALETTEN SONRA PETKİM’İ UZANLARA YA DA BAŞKA BİRİLERİNE TESLİM ETMEYECEĞİZ. BUNUN İÇİN HER GÜN NÖBET TUTMAYA DEVAM EDECEĞİZ!

 

Bir çift sözümüz de bay CEM UZAN’a var:

 

Biz işçilerin hakkını aramaya, bizim adımıza IMF’e kafa tutmaya kalkışıyorsun. Acaba senin şirketlerinde işçiler hangi koşullarda çalışıyor,mesela  SENDİKALARI VAR MI? İşten attığın işçilerin KIDEM TAZMİNATLARINI AYLARCA ALAMADIKLARI DOĞRU MU?

 

IMF DÜŞMANLIĞI İLE,  ÖZELLEŞTİRMELERDEN PAY KAPMAYA ÇALIŞMAK ÇELİŞMİYOR MU? BUGÜNKÜ SERVETİNİZİ IMF POLİTİKALARINA BORÇLU DEĞİL  MİSİNİZ?

 

PETKİM’İN 3-4 MİLYAR $ OLDUĞUNU SÖYLEYİP  605 MİLYONA- HEM DE TAKSİTLE – KAPATMAYA ÇALIŞMAK HANGİ VİCDANA SIĞAR?

 

MADEM BU KADAR  MEMLEKET SEVGİNİZ VE PARANIZ VAR, NEDEN YENİ PETKİMLER KURMUYORSUNUZ?

 

İŞADAMI KİMLİĞİMİ BIRAKTIM DİYORSUNUZ; ÇEAŞ,KEPEZ VE İMAR BANKASINI HANGİ KİMLİĞİNİZLE BU HALE GETİRDİNİZ, PETKİM’İ HANGİ NİYETLE ALMAK İÇİN “STANDART KİMYA”YI BABANIZLA KURDUNUZ?

 

Size bir de tavsiyemiz var:

HÜKÜMETİN ŞARTLARINI YERİNE GETİRSENİZ BİLE  PETKİM'E UZANAMAYACAKSINIZ,BOŞUNA UĞRAŞMAYIN. İÇ ETTİĞİNİZ DOLARLARI GETİRİN, BİR DE SİZİN YÜKÜNÜZÜ ÇEKMESİN BU YOKSUL MİLLET!

 

KİRLİ ELLERİNİZİ ÇEKİN YAKAMIZDAN YETER! AKSİ HALDE İKİ ELİMİZ YAKANIZDAN İNMEYECEK!

 

AKSİ HALDE SİZİ VE SİZİN GİBİLERİ HER YERDE TAKİP ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ!

 

                                                                                         İbrahim Doğangül

                                                                                        Aliağa Şube Başkanı