GENEL BAŞKANIMIZ MUSTAFA ÖZTAŞKIN'IN 19 NİSAN 2003 DE ALİAĞA DEMOKRASİ MEYDANINDAKİ KONUŞMASI

 

 ''21.yy da savaşlar bitti.Dünyaya barış hakim oldu derken bütün dünyanın gözleri önünde bir vahşet yaşandı.Komşumuz Irak’a saldırıldı.ırak işgal edildi,Irak yağmalandı.Bir toplum tarihi ile ,kültürü ile her şeyiyle yok ediliyor.NE İÇİN IRAK petrollerinin özelleştirilmesi için şimdi ülkemizde bir saldırı bir hareket var.Bu saldırı kamu kuruluşlarına ne için tıpkı ırak’ta olduğu gibi özelleştirme için hem ırak’ta hem de Türkiye’de özelleştirme hareketi yaşanıyor.bu hareketi yapanlar iyi bilsin ki ama bizi ırak gibi teslim alamayacaksınız.çünkü biz,inançlıyız,kararlıyız ve mücadeleciyiz.toplada gelseniz,tankla da gelseniz bu kuruluşları size teslim etmeyeceğiz.

 

Türkiye’de tam 17 yıldır özelleştirmeler yaşanıyor.17 yıllık özelleştirme serüveni tam bir fiyasko.Bu güne kadar özelleştirme kuruluşların %40’ı kapatılmış  60 kişi işiz kalmış.

Devlet bu kuruluşlara ödedikleri vergiden katma değerden mahrum kalmıştır.Türkiye özelleştirmeden ne iktisaden nede sosyal açıdan hiçbir yarar görememiştir.özelleştirilen kuruluşlarda tan bir soygun yaşanmış Her özelleştirme bir suç dosyasına dönüşmüştür.Artık toplumu kandıramayacaksınız.Çünkü toplum her şeyi kendi gözleriyle gördü.

 

SİZİN YALANLARINIZA,SİZİN MASALLARINIZA,SİZİN NİNNİLERİNİZE ,ASLA İNANMAYACAK

 

Şimdi size Petkim ve Tüpraş’la ilgili rakamlar vereceğim 2002 yılında PETKİM VE TÜPRAŞ 12 milyar dolar satış hasılatı yaratmış 6 milyar dolar devlete vergi ödemiştir.şimdi bu kuruluşların ülke ekonomisine katkısını tartışanların aklından şüphe ederim.

 

Size sesleniyorum sevgili Aliağalılar ben Aliağa'da doğmadım.ama Aliağa'da çalışıyorum,kendimi Aliağalı olarak görüyorum.ALİAĞA'YI ÇOK SEVİYORUM.Eminim sizinde bir çoğunuz benim gibi, çalışmak için yaşamınızı idame ettirmek için Anadolu'nun değişik yörelerinden Aliağa'ya geldiniz. Eminim sizde Aliağa'yı çok seviyorsunuz burada geçmişimiz,anılarımız,sevdalarımız var.şimdi buraların özelleştiğini üretimin istihdamın azaldığını düşünün artık sizler yaşamınızı Aliağa'da idame ettiremeyeceksiniz.işte özelleştirme ile ;  bir kent,bir şehir,bir yöre,yok ediliyor.geçmişimiz,anılarımız,sevdalarımız yok ediliyor,ama biz yok edilişe asla müsaade etmeyeceğiz.

 

Size sesleniyorum Aliağalı esnaflar buralar özelleştiği zaman dükkanlarınızda malı satacak insan bulamayacaksınız.

 

Size sesleniyorum Aliağalı taksici, minübüscü,kamyoncu kardeşlerim buralar özelleştiği zaman taşıyacak ne insan nede yük bulacaksın.

 

Size sesleniyorum köylü kardeşlerim buralar özelleştiği zaman ürününüzü satacak insan bulamayacaksın. İşte biz özelleştirmeye karşı çıkarken aslında kendimiz için değil,sizin için mücadele ediyoruz.derdimiz mülkiyet tartışması değil,sosyal boyut tartışması da değil, yani işimize ülkemize geleceğimize sahip çıkıyoruz.biz aslında size sahip çıkıyoruz sevgili Aliağalılar.

 

Birkaç çift sözümde PETKİM’e teklif verenlere var;

 

Siz daha dün sanayici oldunuz.nasıl sanayici olduğunuzu biliyoruz.sizin amacınız üretim yapmak falan değil sizin amacınız devleti soymak. Siz ne anlarsınız petro kimya işinden elinizde teknolojimi var. Haddinizi bilin.eğer haddinizi bilmezseniz bu işçi, bu halk, size haddinizi iyi bildirir.iyi bir ders verir.çekin kirli  ellerinizi Petkim'in üzerinden.yoksa bu işçi sizin ellerinizi kırmasını da bilir.

 

Şimdi bir bakan çıktı,kararlıyız diyor.biz senden daha kararlıyız.özelleştirmeleri durduracağız.sonuna kadar mücadele edeceğiz. Sonuna kadar direneceğiz. ‘’Babalar gibi özelleştireceğim diyor’’ sen hangi babadan bahsediyorsun sayın bakan.gerçek babandan mı, iskele babasından mı.’’gözlerimi kapadım, kulaklarımı tıkadım,yolda yürürken gördüğümü özelleştireceğim’’diyorsun, biz senin kulaklarındaki tıkaçları sökmesini de biliriz. On binler gözünün açılmasına yetmiyorsa  yüz binleri yığarız bütün Türkiye yi eylem alanına çeviririz.Seni öyle bir silkeleriz ki ununu akıttığın için; hem de un çuvalı gibi silkeleriz.

 

Bütün Türkiye'nin gözü burada  ülkesini seven işine ve geleceğine sahip çıkan  milyonlarca yürek Aliağa için atıyor.Aliağa dışından gelen buraya gelen veya gelemeyen ama Aliağa'daki mücadeleyi yüreğinde hisseden sevgili dostlar size sesleniyorum.

Aliağa'daki bu coşkuyu bu heyacanı bu kararlılığı bu mücadeleyi

 

ALIN BÜTÜN TÜRKİYE ‘ye TAŞIYIN,TAŞIYIN Kİ YARINLAR BİZİM OLSUN''

 

 Petrol-İş Sendikası

GENEL BAŞKANI

MUSTAFA ÖZTAŞKIN