PETKİM’DE İŞÇİLER İŞYERLERİNİ TERK ETMİYOR

02.04.2003

 

 

İLK SINAV PETKİM, TÜPRAŞ....

TBMM’YE SESLENİYORUZ!

TOPLUMUN YARARINI, ÇIKARINI TEMSİL ETTİĞİNİZİ İDDİA EDİYORSANIZ SAVAŞIN GÖLGESİNDE ÖZELLEŞTİRMELERİ DURDURUN !

TOPLUMUN MALINI, TEMİNATINI, SERMAYESİNİ SATMADAN

TOPLUMA SORUN !

ÖNCE, GEÇMİŞTE NE OLDU, NASIL OLDU ARAŞTIRIN, DERS ÇIKARTIN...

AKSİ HALDE GEÇMİŞTE ÖZELLEŞTİRME ADI ALTINDA İŞLENEN SUÇLARIN ORTAĞI OLURSUNUZ!

 

Özelleştirme kapsamına alınan ve bugün teklif verme süresi dolan Petkim’de, işçilerin ‘işyerini terk etmeme’ eylemi devam ediyor. Eylem nedeniyle Petkim’de satışlar durdu.

 

1 Nisan günü saat 16:00’dan itibaren işyerini terk etmeyen Petkim işçilerinin sayısı 3 bin 800’ü buldu. İşçiler, Petkim çıkış kapısının önünde beklerken, sabah saatlerinde işçilere yönelik konuşmalar yapan  Petrol İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın ve Aliağa Şube Başkanı İbrahim Doğangül hükümeti ve bazı fırsatçıları uyardı. Sendikacılar, satılan ve satılmak istenenin memleket olduğuna dikkat çekerek, yurdunu seven herkesi ülkesine sahip çıkmaya çağırdı.

 

Öte yandan, Aliağa’da kurulu bulunan ve özelleştirme kapsamında bulunan bir diğer kuruluş olan  Tüpraş’ın İzmir Rafinerisi’nde de işçiler sabah dış kapıya inerek işbaşı  yapmadılar. Tüpraş işçileri; özelleştirmelere karşı birlikte ve kararlı bir mücadele edilmesi halinde durdurulabileceğini belirttiler.

 

Petrol İş Aliağa Şubesi İdari Sekreteri Salih Rakıcı’nın konuşmasının ardından Tüpraş işçileri, otobüslere binerek Petkim’deki işçileri ziyarete gitti. Saat 10.00’a kadar süren konuşmalardan sonra Tüpraş işçileri Petkim’den ayrılarak işyerlerine döndüler. Saat 11.00’e kadar Tüpraş İzmir Rafinerisinde Tanker dolumu yapılamadı.

 

Bu arada yarın, (3 Nisan) Petkim’in kuruluş yıldönümü. İşçiler, eyleme yarın da devam ederek, Petkim için ‘Doğum günü partisi’ verecek.

 

Kamuoyuna saygı ile duyurulur

 

Merkez Yönetim Kurulu Adına

Mustafa ÇAVDAR  

Genel Sekreter