07.05.2003 

ÖZELLEŞTİRME HAREKATINI DURDURACAĞIZ!

TEKGIDA-İŞ SENDİKAMIZIN ANKARA YÜRÜYÜŞÜNÜ DESTEKLİYORUZ!

 Irak’a yönelik saldırının bir özelleştirme harekatı olduğunun altını defalarca çizmiştik. Bu saldırının bir benzeri ülkemizde görülüyor. Ülkemize yönelik özelleştirme harekatıyla toplumsal emeğimizin birikimi kamu kuruluşlarına saldırı, işgal, talan ve yağma planları var.

Bilindiği gibi, ülkemizde 17 yıldır özelleştirme uygulamaları görülüyor. Özelleştirilen küçüklü büyüklü kuruluşların hangisine bakarsak bakalım, bu uygulamaların halkımıza ne iktisadi olarak ne de sosyal olarak hiçbir yarar getirmediğini anlarız. Aksine, işin gerçeği, özelleştirmelerin istisnasız tümü TAM BİR FİYASKODUR.

Bunun fiyasko olduğu defalarca kanıtlanmasına rağmen, AKP iktidarı İMF’ye verdiği sözler doğrultusunda yeni bir özelleştirme saldırısına başlayacağını belirtiyor.

İşçi sınıfı iş güvencesi istiyor; ama AKP iktidarı işverenlere güvence veriyor. İşçi sınıfı çalışma yaşamında kural istiyor; ama onlar esnekliği dayatıyor. İşçi sınıfı kamunun gücü artsın istiyor; ama onlar herkesin kendisini işverenlere göre ayarlamasını istiyor.

İşte böylesi bir ortamda TEK-GIDA-İŞ sendikamız, özelleştirilecek ve dolayısıyla mahvedilecek en büyük kamu işletmelerimizden TEKEL’in satışını durdurmak ve kamusal varlıklarımıza sahip çıkmak için ANKARA YÜRÜYÜŞÜ düzenliyor. Yürüyüş, 9 Mayıs 2003 Cuma günü İstanbul’da Cevizli Sigara Fabrikası önünden başlayacak.

Çok uzun yıllardır özelleştirme karşıtı bir duruş sergileyen sendikamız PETROL-İŞ sınıf dayanışması temelinde kardeş bir sendikamızın başlatacağı bu yürüyüşü aktif olarak destekleme kararı almıştır. Yürüyüşçüler, güzergâhları boyunca Petrol-İş’e bağlı şubeler ve işyerleri tarafından karşılanacak ve desteklerle uğurlanacaktır.

Tekel’in satışını durdurmak sadece bir sendikanın çalışanlarına destek olmak anlamına gelmeyecektir. Bu kararımız hem Tekgıda-iş sendikası için, hem kendi sendikamız için, hem Türkiye işçi sınıfı ve emekçi halkımız için çaba göstermenin doğal bir sonucu olacaktır.

Emek yanlısı tüm örgütler, işçiler, işsizler, emekliler, öğrenciler Tekgıda-iş sendikasının yürüyüşüne destek olmak için haydi alanlara. Tekel’in satışını önlemek Tüpraş’ın, Petkim’in İgsaş’ın, Esgaz’ın, Bursagaz’ın satışını önlemektir. THY’nin satışını önlemektir; limanların özelleştirmesini engellemektir; madenlerin ona buna peşkeş çekilmesini önlemektir; köy hizmetlerinin yok edilmesine engel olmaktır; eğitimin kalitesizleşmesini önlemektir. Yani ülkemizin geleceğini kurtarmaktır.

Bu bilince sahip Petrol-iş sendikamızın tüm yöneticileri ve üyeleri, Ankara Yürüyüşü’ne başlayacak olan Tekgıda-iş’li kardeşlerimizin yanında yer alacaktır.

İMF sevdalılarının bozamayacakları yemini varsa, Türkiye işçi sınıfının yıkılmaz dayanışması vardır.

Onların satma kararı varsa, bizim de ülkemizi savunma kararlılığımız var!

ÖZELLEŞTİRME HAREKATINI DURDURACAĞIZ!

Merkez Yönetim Kurulu adına

Mustafa Öztaşkın

Genel Başkan