05.06.2003

 

PETKİM HEDİYE EDİLİYOR

 

2002 yılında 962 Trilyon ciro, 21 Trilyon faaliyet kârı gerçekleştiren ve devlete 12.4 Trilyon vergi ödeyen Petkim, devleti küçültmek için, sırf bu ihaleye yönelik bir hafta da hızla gerçekleşen Sanko-Zorlu Holding ortaklığına 6 Haziran 2003 günü hediye edilecektir.

 

Sermayenin toplantılarına katılarak       “emrinizdeyiz” diyen AKP Hükümeti, fabrika kuruluş değeri sadece 3,5-4 milyar dolar olan Petkim’in yanında sahip olduğu limanı, enerji tesisini, su barajını, devasa büyüklüklerdeki arazi ve sosyal tesislerini de bir haftalık yeni akrabalara bedelsiz devredecek.

 

1990’larda söz konusu bu sermaye gruplarından Sanko Adıyaman Çimento’yu, Zorlu Denizbank’ı devralarak özelleştirmelerden pay alma konusunda tecrübe kazanmışlardır.

 

Yeni yatırım yapma riski taşımak istemeyen bunlar, devletin hazır tesislerine kolayca sahip olma da oldukça yetenekli olduklarından “kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez” de diyorlar.

 

Vergisini ödemediğinden hükümetin “vergi bağışı” lütfundan yararlanan Sanko, ortalarda dolaşarak sermayesinin % 20’sini hükümete bağışlamaktan söz etmeye başlamıştır.

 

Revize fiyat vermeyeceğini açıklamasına karşın yeni ortağının defosunu kapatma ve kamuoyunun gözünü boyama çabasındaki Zorlu ise, Petkim ihalesinin sonuçlanacağı son haftada yoğun bir reklam kampanyasıyla şirketlerini tanıtma telaşına girmiştir.

 

Soruyoruz;

Şimdilerde işleriniz mi kötü gidiyor? Yoksa bu ihalenin sorgulanmaması için geliştirdiğiniz rüşvet dağıtma yöntemi midir?

 

Borç batağındaki hükümetler aracılığıyla devletin sırtından palazlanmayı alışkanlık haline getirerek ülkeyi yağmalayan bu güçlere karşı, barikatlarımızı genişleterek yılmadan mücadele etmekte kararlıyız.

 

Bugün Petkim işçileri işbaşı yapmayarak ihaleyi izlemek üzere Ankara yürüyüşlerini Aliağa’dan başlatmışlardır.  Petkim’in satış ihalesinin yapılacağı 6 Haziran 2003 günü Ankara’da Özelleştirme İdaresi Başkanlığı önünde saat 10:30’da kitlesel basın açıklaması yapılacaktır.

 

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

 

Merkez Yönetim kurulu adına

       Mustafa Öztaşkın

          Genel Başkan