BASINA ve KAMUOYUNA

 

5 Aralık Cuma günü, yerli Hema ve İran Petrokimya Şirketi ortaklığındaki alıcılar grubuna karşı ortaya koyduğumuz tavır, bugüne kadar ortaya koyduğumuz, herkesçe bilinen, özelleştirme karşıtı bir tavırdır.

 

Farklı olan tek şey, Emniyet yetkililerinin davranışıdır. Nedenini hala anlayamadığımız bir şekilde, son derece agresif bir tutum içinde olan Emniyet güçleri,gerilime ve olayın büyümesine  neden olmuştur.

 

Bizim düşüncemiz ve özelleştirme karşısındaki tutumumuz da küçücük bir değişiklik olmayacağını herkes kabul ediyordur herhalde. Bu nedenle, ne yerli ne yabancı; ne “gavur” ne müslüman, hiç farketmez.biz özelleştirmelerin her türlüsüne karşıyız.

 

İran’lı şirkete özel bir tepkimiz yoktur. Ancak, son gelişen terör olayları nedeni ile, üyelerimiz arasında özel bir hassasiyet oluştuğu da doğrudur.

 

Petkim’e ve Tüpraş’a dün giremeyenler bundan sonra da giremeyecekler; çünkü biz onları işyerlerimizde  görmek istemiyoruz. Bu konuda, işveren yetkililerini de, bundan sonra işçilerin hassasiyetlerini dikkate almaya davet ediyoruz.

 

Bir çift sözümüz de yeni Aliağa Kaymakamı Sn. Emir Osman BULGURLU’ya olacaktır: “Bugüne kadar toleranslı davrandık, bundan sonra tolerans göstermeyeceğiz” diyorsunuz. Biz de diyoruz ki : Bugüne kadar ne yapmışsak, nasıl yapmışsak bundan sonra da böyle davranmaya devam edeceğiz!

 

Özelleştirmeye karşıyız; Halkın malının yerli-yabancı şirketlere peşkeş çekilmesine izin vermeyeceğiz. Bunu yaparken aldığımız güç; demokrasi ve meşruiyet anlayışımızdır, haklılığımızdır.

 

Mücadelemiz sürecinde kimseden tolerans beklemedik; görmedik te! Herkes görevini yapsın yeter, ama sadece görevini!

 

Bizim mücadelemiz, bu memleketin, bu halkın mücadelesidir ve giderek büyüyor. En son yaşadığımız bu olay da bunu bir kez daha kanıtlamıştır. Petkim ve Tüpraş işçileri sendika yöneticisi, temsilcisi ve üyesi arkadaşlarını yalnız bırakmamışlardır. 6 Aralık Cumartesi günü nasıl izlemişlerse, bundan sonra ki yargılama sürecini de aynı hassasiyetle izlemeye devam edeceklerdir, bundan eminiz. (Önümüzde ki ilk duruşma, 25 Aralık 2003 günü Saat 09:00’dır.)

 

Aliağa ve ülkenin dört bir yanındaki dostlarımız, kardeşlerimiz, kişisel ve kurumsal olarak bizi hiç yalnız bırakmamışlardır. Her zaman yanımızda olan arkadaşlarımıza, dostlarımıza yürekten teşekkür ediyoruz.

 

Yaşasın Birlik! Yaşasın Dayanışma.

 

Saygılarımızla.

                                                                 Petrol-İş Sendikası Aliağa Şube

                                                                      Yönetim Kurulu Adına

                                                                       İbrahim DOĞANGÜL

                                                                                  Başkan