“YENİ” HÜKÜMET SATIŞ REKORTMENİ OLMAK İSTİYOR: İŞSİZLİK,YOKSULLUK, YOLSUZLUK OLAN BU PROGRAMA ASLA İZİN VERMEYECEĞİZ

20.01.2003

 

Ekonomik krizlerin, yolsuzlukların yoksullaştırdığı toplumun, çaresizliğinden yararlanarak tek başına iktidara gelen AKP Hükümeti, Türkiye’nin tüm üretim alanlarını, mal ve varlıklarını, ormanlarını, arazilerini kısaca dağını taşını en hızlı bir biçimde satışa çıkararak talana açmaktadır.

 

Hükümet yolsuzluk, yoksulluk, işsizlikle mücadele vaadleri ile elde ettiği iktidar gücünü, tam tersine yolsuzluklara kaynaklık etme yönünde kullanarak toplumu daha da yoksullaştırmaktadır.

 

Özelleştirmelerde IMF’den de ileri de olma yarışına giren “Yeni” hükümet, Türkiye’nin en verimli ve karlı kuruluşları olan PETKİM, TÜPRAŞ, TÜGSAŞ, İGSAŞ gibi işyerlerimizn özelleştirilmesi için düğmeye bastığını ilan etmiştir.

 

Bütün dünyada ve ülkemizde ekonomik durgunluğun hakim olduğu ve savaş ile uğraşılan kaos ortamında, bu stratejik kuruluşların  alelacele satışa çıkarılmasının arka planını tüm toplum sorgulamalıdır.

 

En sağlam ve doğru kaynak olan vergiden vazgeçen AKP Hükümeti iflas etmiş ekonomiye, geçici kaynak yaratma telaşına düşmüştür.

 

Tüm toplum şu soruyu sormak durumundadır “hükümetin amacı yeni yatırımlarla üretimi arttırarak istihdam yaratmak ise; Petkim, Tüpraş, Tügsaş, İgsaş gibi yeni kuruluşlara ihtiyacımız vardır. Bu kuruluşlara talip olacak kadar sermaye birikimine sahip olan sermaye çevreleri var ise neden yenilerini kurmaya değil, eskilerine talip olmaktadırlar.?”Hükümet bunlara yanıt bulmak zorundadır. Bizler bu uygulamaların tüm olumsuz  sonuçlarını yaşayanlar olarak yeni girişimlere asla izin vermeyeceğiz.

 

İlk tepkilerimizi, 21.01.2003 tarihinde  Petkim, Tüpraş, İgsaş ve Tügsaş’a ait tüm işyerlerimizde sabah saatlerinde yapacağımız eylemlerle ortaya koyacağız. Halkımızın ve diğer tüm kitle örgütlerinin desteğini beklediğimizi kamuoyuna duyururuz.

 

                                                         Petrol-İş Merkez Yönetim Kurulu Adına 

                                                                         Mustafa Öztaşkın

                                                                             Genel Başkan